Hipsterská móda, trendy ako hipster, hipster, hipster, všade samý hipster. Kto to vlastne je, ten hipster, tiež sa to pýtate a začudovane sa dívate na bradatých, zdanlivo veľmi nezávislých chlapíkov všade naokolo? To sú presne oni, hipsteri. Štýloví „salámisti“, ktorí udávajú trendy. Vedomky či netušiac, rozhodne im ide karta.

Kto teda je hipster, odkiaľ prišiel, čo vyznáva a ako sa oblieka?

Kde bol, tam nebol… a zrazu prišiel hipster

Slovíčko hipster nie je v slovníku dnešných mladých žiadnou neznámou. Avšak ešte pred pár rokmi sme mnohí ani len netušili, že niekto taký existuje. Lenže zdanie, či naša nevedomosť klamú, pretože pojem hipster má svoju históriu, a to celkom zaujímavú.

Pochádza z polovice 20. storočia, kedy sa takto nazývali muži, ktorí preferovali istý hudobný štýl, konkrétne džez. Následne sa na hipsterov akosi pozabudlo, až sa v plnej sláve nedávno opäť vynorili. Tentokrát už však nie ako páni so špecifickým hudobným vkusom, ale ako odporcovia všetkého masového. Zjednodušene je súčasný hipster niekto, kto ide proti prúdu a nebojí sa vyčnievať z davu, možno aj preto tá typická veľká, hustá brada a svojské názory.  V očiach mnohých sú nezávislí hipsteri ľudia vysoko inteligentní, sčítaní aj scestovaní, zaujímajúci sa o ekológiu a trochu rebeli. V prejave i štýle obliekania.

Štýl à la hipster

Hipster je vcelku rýchlo a jednoducho odhaliteľný. Akoby nie, vôbec sa nesnaží nebyť. Typické je pre neho všetko retro – retro štýl obliekania, aj retro bicykel, ktorý je jeho najobľúbenejším dopravným prostriedkom. Nechýbajú ani okuliare s hrubým rámom, klobúky a povestná brada à la drevorubač.

Hipsterská móda v kocke

Hoci sa hipsteri tvária, že im je všetko jedno a zdanlivo vôbec nič a nikoho neriešia, opak je pravdou. Mnohým veľmi záleží na dokonalom vzhľade od trendy značkových tenisiek až po upravenú bradu. Možno aj z toho dôvodu sú veľkou inšpiráciou pre prestížne módne domy, ktoré hipstera masám podsúvajú ako ideál, vzor dnešného chlapa – intelektuála s jedinečným vkusom. A kto už by takým nechcel byť, však?

V čom sa teda hipsteri cítia najpohodlnejšie? Jednoznačne v obtiahnutých nohaviciach a zdanlivo starých teniskách, i keď často sú to drahé kúsky z poslednej kolekcie. Doplnené tričkom s nejakým múdrym mottom, prípadne károvanou košeľou a výraznými doplnkami ako retiazka či hodinky sú jednoducho neprehliadnuteľní. A presne takto sa im to páči.